ویلفرد بیون

ویلفرد بیون: آرای مهم و اندیشه‌ او

ویلفرد بیون (۱۹۸۷-۱۹۷۹) در موترا، شمال غربی هند به دنیا آمد و در مدرسه شبانه روزی در انگلستان تحصیل کرد – جایی که او ناراضی بود و دلتنگ پدر و مادرش و هندوستان بود. او در طول جنگ جهانی اول در فرانسه در هنگ تانک جنگید و DSO نشان خدمات ممتاز و نشان Légion d’Honneur را دریافت کرد.

پس از جنگ، بیون تاریخ را در کالج کوئینز، آکسفورد خواند و بعداً به تحصیل پزشکی در دانشگاه کالج لندن پرداخت. پس از کسب صلاحیت پزشکی، هفت سال را در کلینیک Tavistock لندن گذراند و در زمینه روان درمانی روانکاوانه آموزش دید. در آنجا ساموئل بکت را برای مصاحبه های درمانی دید. در سال ۱۹۳۸ او اولین تحلیل آموزشی خود را با جان ریکمن آغاز کرد. با شروع جنگ جهانی دوم، که طی آن بیون با سربازان آسیب دیده در بیمارستان های نظامی کار می کرد، به این امر پایان داد.

در حدود سال ۱۹۴۶ بیون با ملانی کلاین وارد تحلیل آموزشی شد و در سال ۱۹۵۰ به عضویت کامل انجمن روانکاوی بریتانیا درآمد.

بیون دو بار ازدواج کرد و سه فرزند داشت. دخترش پارتنوپ در ایتالیا به یک تحلیلگر با استعداد تبدیل شد. در سال ۱۹۶۸، در سن ۷۱ سالگی، بیون به کالیفرنیا نقل مکان کرد. او اندکی قبل از مرگش در سال ۱۹۷۹ به انگلستان بازگشت.

کار بیون و توسعه مفاهیم کلاینی

در حین تحصیل در UCL با ویلفرد تروتر، پزشک دیگری که علاقه مند به عملکرد ذهن بود آشنا شد. غرایز گله در صلح و جنگ، کتابی از تروتر  تأثیر مهمی بر علاقه بیون به ذهنیت گروهی گذاشت.

کارِ بیون با سربازان آسیب دیده در طول جنگ جهانی دوم، و نقش او در کار با هیئت های انتخاب افسر، به شکل گیری اساس ایده های او کمک کرد که بعداً در مقالات منتشر شده به عنوان تجربیات در گروه ها بیان شد .

بیون بیشتر به خاطر کارهایی که از روانکاوی او با بیماران در حالات روان پریشی ناشی می شود، با ایجاد و بسط مفاهیم کلاین در مورد شناسایی فرافکنی و دو موقعیت پارانوئید-اسکیزوئید و افسردگی در تعادل پویا و با معرفی مفهومی دربرگیرنده و دربرگرفته‌شده Container-Contained ( ); و با بسط یک نظریه تفکر با تجربه عاطفی در مرکزِ آن، شناخته شده است. شناخته شده ترین اثر او، علاوه بر تجربیات در گروه و مقالات دیگر، چهار کتاب هستند: یادگیری از تجربه، عناصر روانکاوی، تحولات و توجه و تفسیر.

بیون معتقد بود که توسعه ایده های او در مورد دنیای درونی فرد، به ویژه در رابطه با تفکر و فانتزی ناخودآگاه بدوی، ایده های قبلی او را در مورد ذهنیت گروهی ترکیب و دگرگون کرد. با این حال، این نظرها و توضیح او در مورد انتقال متقابل بر اساس نسخه‌ای توسعه‌یافته از مفهوم کلاین از هویت تصویری از جانبِ ملانی کلاین حمایت نشد.

ویلفرد بیون و اهمیت ندانستن

همانطور که مشاهده خواهد شد، بیون به طور خاص به عواملی که به یک فرد اجازه می دهد فکر کند، و به ویژه به افکار نااندیشیده (بیون، ۱۹۶۲ب) علاقه داشت. بیون به عنوان هدف روانکاوی، بر روی “درک بصیرتی از واقعیت روانی از طریق تجربه منظم انتقال-مقابل انتقال” تمرکز کرد. تنها راهی که یک درمانگر می تواند به طور کامل انتقال-مقابل انتقال را تجربه کند، ایجاد تحمل نسبت به ناشناخته است (لوین و براون، ۲۰۱۳) و بیون بیشتر وقت خود را صرف این استدلال کرد که راه برتر برای درمان در هیچ جاده ای قرار ندارد: درمان به روشی منحصر به فرد در هر جلسه و با هر بیمار اتفاق می افتد. او ادعا کرد که تنها راه برای کسی که در راه درمان بماند، تحمل شک و صمیمیت با ناشناخته است (بیون، ۱۹۹۴) در واقع، بیون ممکن است استفاده نویسنده از اصطلاح درمان را به سخره بگیرد، زیرا در تلاش هایش برای تشویق درمانگر به تسلیم شدن کامل به فرآیند درمانی، او حتی از درمانگرانی که تمایل به درمان بیماران داشتند، دلسرد بود (آگوآیاو و ماین، ۲۰۱۳، ص ۹). در هر صورت، تئوری‌ها و تکنیک‌های ایجاد شده توسط بیون نگاهی پر جنب و جوش به درمان روان‌کاوانه ارائه می‌دهند که در جهت یک نتیجه خاص کار می‌کند.

تفکر و دربر‌گیرنده – دربر‌گرفته‌شده

نظریه تفکر بیون با چیزهایی شروع می شود که نمی توان بدان‌ها فکر کرد، آنها را عناصر بتا می نامد (بریتون، ۱۹۹۲) اینها چیزهایی شبیه به برداشت های حسی خام هستند که هیچ معنا یا سامانی برای فرد ندارند. جالب است که بیون توجه ما را به عناصری از ذهن جلب می‌کند که نمی‌توان بدان‌ها فکر کرد، زیرا نظریه فروید دقیقاً از آنجا شروع می‌شود. فروید اظهار داشت که “انباشتگی محرک ها (فروید، ۱۹۱۱، ص ۲۲۱) مانند احساس گرسنگی یا ناراحتی، خود را بر ذهن کودک تحمیل می کند و باعث می شود کودک از طریق تفکر با آن محرک ها برخورد کند‘’ . او اظهار داشت: تفکر دارای ویژگی هایی است که به دستگاه ذهنی امکان می دهد تا افزایش تنش محرک را در حالی که فرآیند تخلیه به تعویق می افتد تحمل کند (فروید، ۱۹۱۱، ص ۲۲۵)

به طور مشابه، بیون معتقد بود که ’’تفکر” برای “کنار آمدن با افکار” توسعه می یابد (بیون، ۱۹۶۲ب، ص ۲۱۷). او گفت: تفکر رشدی است که توسط فشار افکار به روان تحمیل می‌شود و نه برعکس. عناصر بتا بلوک های سازنده برای رشد ذهن هستند زیرا تجمع غیرقابل تحمل آنهاست که توانایی ذهن برای تفکر را آغاز می کند. ذهن نوزاد نیاز به انجام کاری با یا در مورد این عناصر بتا دارد، اما در این مرحله توسعه نیافته و قادر به انجام این کار نیست. تنها راهی که نوزاد می‌تواند این تجربیات را تحمل کند، کمک ذهن دیگری است که می‌تواند درباره آن‌ها فکر کند، و اینجاست که مادر وارد می‌شود.

تصویر یک المانِ رایج است: کودکی که به دلیل نیروی نامرئی گریه می کند. مادر وارد می شود و با کلمات یا لمس کودک را آرام می کند تا جایی که دیگر گریه نمی کند و به وجودش ادامه می دهد. اینجا چه اتفاقی افتاد؟ گاهی اوقات کودک حتی بدون کوچکترین تماسی از سوی مادر (بدون تعویض پوشک یا دادن سینه) آرام می شود و با این حال چیزی در درون نوزاد تغییر کرده است. کودک هنوز نتوانسته است تجربیات خود را در افکار خود قرار دهد و به همین دلیل از توانایی تفکر مادر برای لذت بخشیدن به تجربه خود استفاده کرده است.

بیون بر این باور بود که از طریق حضور و تواناییِ مادر )یعنی توانایی او در درک آنچه بر کودک می گذرد(،  می تواند تجربه کودک را بپذیرد، از ظرفیت ذهنی خود برای هضم تجربه غیرقابل تحمل کودک استفاده کند و به او بدهد. آن را به شکلی به کودک برگرداند که اکنون بتواند آن را تحمل کند. مادر اکنون شامل تجربه کودک است. سپس کودک در وضعیت بسیار قابل کنترل تری رها می شود، جایی که توسط عناصر بتا که نمی تواند به آنها فکر کند بمباران نمی شود. بنابراین، آنچه شروع به توسعه می کند، رابطه ای است که در آن کودک به مادر تکیه می کند تا تجربیات غیرقابل تصور خود را در خود نگه دارد تا زمانی که بتواند این کار را برای خودش انجام دهد. مادر ظرف تجربه عاطفی کودک می شود. کودک در‌بر‌گرفته‌ می‌شود. اکنون تجربه کودک به طور لحظه ای قابل تحمل تر است.

تابع آلفا

اگرچه ممکن است به نظر برسد، اما برای بیون، مادر در تلاش های خود برای آرام کردن کودک از جادو استفاده نکرد. در عوض، او از توانایی توسعه یافته ذهن خود برای عملکرد آلفا استفاده کرد (کاپر، ۲۰۰۵). به گفته بیون، تفکر از دو جزء اصلی تشکیل شده است. اولین آنها عناصر بتا هستند (که مورد بحث قرار گرفته است)، تجربیاتی که فرد نمی تواند به آنها فکر کند. مؤلفه‌های دوم، عناصر آلفا هستند که همان عناصر بتا هستند که به واحدهایی تبدیل شده‌اند که می‌توانند معنا داشته باشند، توانایی رویا یا واپس‌زده شدن را دارند و فرد می‌تواند درباره آنها فکر کند (ابل هیرش، ۲۰۱۶). عناصر آلفا مولفه های “درجه بالاتر” فکر هستند که می توانند به ذهن خطور کنند یا روی آنها تأمل شود. آنها عناصر بتا هستند که به واحدهای فکری تبدیل شده اند که ذهن می تواند با آنها کاری انجام دهد. روش تبدیل عناصر بتا به عناصر آلفا تابع آلفا است (بیون، ۱۹۶۵). این ظرفیت توسعه یافته تری در ذهن است تا بتواند تجربیات حسی خام را بگیرد و به آنها معنا بخشد تا ذهن بتواند درباره آنها فکر کند.

حال، با بازگشت به تعامل مادر و نوزاد، می توان گفت که نوزاد )فقط با عناصر بتا پر شده است( توسط تابع آلفای مادر در بر می گیرد. به عبارت دیگر، مادر از تابع آلفای خود برای تبدیل عناصر بتا نوزاد به عناصر آلفا استفاده می کند. او سپس عناصر آلفای تازه ایجاد شده را به کودک باز می گرداند. اینها مؤلفه هایی از تجربه هستند که کودک اکنون می تواند آنها را تحمل کند. بیون دو شرکت کننده – مادر و کودک – را یک زوج متفکر نامید (بیون، ۱۹۶۲ب). با کمک مادر، کودک می تواند شروع به فکر کردن در مورد تجربه خود کند و با هم برای یکدیگر معنا می‌سازند (براون، ۲۰۱۳).

جدای از کاهش لحظه ای اضطراب در نتیجه در‌بر‌گیرندگیِ مادر، کودک در این تعامل راکد نمی ماند. در رابطه در‌بر‌گیرنده – در‌بر‌گرفته‌شده، کودک از ظرفیت مادر برای عملکرد آلفا به عنوان یک دستگاه جایگزین برای تفکر استفاده می کند. سپس، از طریق تعاملات مکرر بین زوج متفکر، کودک شروع به درونی کردن توانایی مادر برای عملکرد آلفا می کند و می آموزد که توانایی خود برای تفکر را توسعه دهد (براون، ۲۰۱۳). به عبارت دیگر، در حالت‌های اولیه رابطه در‌بر‌گیرنده – در‌بر‌گرفته‌شده، کودک کاملاً به توانایی مادر برای متابولیسم تجربه‌اش متکی است. با گذشت زمان، با این حال، کودک شروع به ایجاد ظرفیت خود برای چیزها می کند (تبدیل عناصر بتا به عناصر آلفا) بنابراین، از طریق رابطه در‌بر‌گیرنده – در‌بر‌گرفته‌شده است که آنکه در‌بر‌گرفته‌شده، ظرفیت تحمل تجربه عاطفی خود را توسعه می‌دهد (جوزف، ۱۹۸۷) و با گذشت زمان، ممکن است کودک یاد بگیرد که به عنوان ظرف خودش عمل کند.

این ایده که فرد در‌بر‌گرفته‌شده ظرفیت عمل کردن به عنوان ظرف خود را توسعه می دهد، پیامدهایی برای درک بیون از درمان داشت. از طریق تعاملات مکرر بین درمانگر و بیمار، جایی که درمانگر به طور مداوم بیمار را در بر می گیرد، ظرفیت خود بیمار برای فکر کردن به افکار غیرقابل تحمل خود شروع به رشد می کند. در تفکر بیونی اعتقاد بر این است که تنها از طریق تعامل مستمر بین یک زوج متفکر است که در‌بر‌گیرنده می تواند ظرفیت او را برای ایجاد معنا و تفکر افکار نااندیشیده توسعه دهد.

بیون در امروز

برخی از ایده‌های بعدی او عمدتاً در زمان او در لس‌آنجلس توسعه یافته‌اند . خاطرات آینده اثری کنایه‌ای است که بسیاری از ایده‌های نظری بیون را در قالب یک رمان بازسازی می‌کند، چیزی که او همیشه می‌خواست درباره‌اش بنویسد. مفهوم ” O ” او هنوز برای تحلیلگران معاصر چالشی است، اما به همه ما یادآوری می کند که پدیده هایی که مطالعه می کنیم گریزان هستند و به نوعی “در پشت ” آن نمود‌های سطحی هستند که به سیستم های حسی و ادراکی ما ضربه می زنند، و آنچه ما معمولاً در‌نظر نمی‌آوریم. کار بیون همچنان تازه و از نظر بالینی مرتبط با نسل‌های جدید تحلیلگران و محققین در زمینه‌های مختلف و در بسیاری از نقاط مختلف جهان است.

به‌رغم سبک نویسندگی و تفکر بی‌نظیر او، بهتر است آثار بیون را همراه با آثار هربرت روزنفلد و هانا سگال نگریست .

منابع

1961 Bion، W. تجربیات در گروه تاویستوک

1962 Bion، W. یادگیری از تجربه. هاینمن.

1963 Bion، W. عناصر روانکاوی. هاینمن.

1965 Bion، W. تحولات. هاینمن.

1970 Bion، W. توجه و تفسیر. تاویستوک

Trotter، W. 1916. غرایز گله در صلح و جنگ. برنده نشدن

به این مطلب امتیاز دهید post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *