روان درمانی و مشاوره

مراحل رزرو وقت روان درمانی

در حال حاضر، رزرو وقت روان درمانی حضوری و آنلاین امکان پذیر است. جلسات روان درمانی در آدرس‌های مشخص شده، انجام می‌پذیرد.

 شما می‌توانید از هرجایی که هستید، اقدام به رزرو جلسه‌ی آنلاین نمایید. جلسات آنلاین بر روی واتساپ یا اسکایپ و به صورت تصویری انجام می‌شوند. امکان انجام جلسات به صورت صوتی یا نوشتاری وجود ندارد.

پیش از انجام رزرو وقت روان درمانی ممکن است برای شما جالب باشد که سری به مقاله‌ی زمان مناسب برای روان درمانی و مشاوره بزنید و یا به پادکستی که با همین نام است، گوش کنید. همچنین توضیحات زیر ممکن است برای شما مفید باشد.

 

بارگذاری...

پیش از رزرو وقت روان درمانی و مشاوره

شاید این نوشتار پیش از رزرو وقت روان  درمانی بتواند به روشن شدن ذهن  شما و سوالات احتمالی تان کمک کند. در طی سه سالی که بعنوان سرپرست بخش مشاوره روانشناسی آنلاین در یکی از اولین وبسایت و اپلیکیشن های حوزه سلامت روان مشغول به کار بودم، با سوالات بسیاری در زمینه شروع مشاوره آشنا شدم. سوالاتی که ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند و گاهی مانع از تصمیم گیری افراد می‌شود.

سوالات رایجی که افراد پیش از رزرو وقت مشاوره می‌پرسند

بسیاری از افراد نمی‌دانند که تفاوت روانکاو، روانشناس، روانشناس بالینی، روان درمانگر، روانپزشک، مشاور، دکتر روانشناس، سکس تراپیست، سکسولوژیست،…چیست. همچنین بسیاری نمی دانند که آیا روانشناس قرار است برای آنها قرص تجویز کند؟ برخی که آشنایی بیشتری با حوزه سلامت روان دارند، بیشتر به این نکته توجه می‌کنند که چه نوع رویکردی مناسب مشکل آنهاست؟

برای مثال، کسی که با مشکل وسواس، افسردگی، اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و سایر مشکلات مواجه است بهتر است با چه مشاوری صحبت کند؟ به روش و متدی که یک روانشناس برای درمان اختلالات روانی بکار میگیرد، رویکرد درمانی می‌گویند. در این نوشتار سعی میکنم قدری در رابطه با تمامی موارد مطرح شده توضیح بدهم تا شما بتوانید با ذهن روشنی قدم در این راه بگذارید (و یا نگذارید).

با روان درمانگر وقت رزرو کنم یا مشاور؟

تمامی عناوین مطرح شده در دو پاراگراف قبل تر (روانکاو، روانشناس، روانشناس بالینی و غیره)، عمدتا شبیه به هم هستند. روان درمانگر کسی است که به شما در درمان مشکلات خفیف و شدید روانی کمک می‌کند. جلسات و ملاقات با روان درمانگر عموما چند ماه طول می‌کشد. در حالیکه مشاوره عموما در طی چند هفته به سرانجام می‌رسد. مشاوره همانطور که از نامش پیداست، بیشتر سمت و سوی مشورتی دارد. ولی روان درمانی عمقی و برای درمان مشکلاتی است که بعضاً تاثیر مخربی در سلامت روان عمومی یک فرد می‌گذارند.

وقت روانکاوی یا روان درمانی؟

روانکاوی نوعی از روان درمانی است. همانطور که طرحواره درمانی، شناخت درمانی، روان درمانی تحلیلی، روان پویشی، روان درمانی وجودی یا همان اگزیستانسیال، گشتالت درمانی، روان درمانی انسان گرایانه، و سایر رویکردهای درمانی، بخشی از روان درمانی هستند. روان درمانی یا سایکوتراپی چتر بزرگی است که تمامی رویکردهایی که برای درمان اختلالات روانی بکار می‌روند، ذیل آن جمع می‌شوند.

شما می توانید به نوشته روانکاو، ویژگی های یک روانکاو خوب، راهنمای انتخاب روانکاو (بخش اول و بخش دوم) مراجعه کنید تا قدری بیشتر در این زمینه مطالعه نمایید.

روان درمانگر دارو تجویز می‌کند؟

پاسخ کوتاه و مختصر است: خیر! روان درمانگر در صورت لزوم شما را به روانپزشک ارجاع می‌دهد تا در کنار کار روان درمانی، از منافع احتمالی داروها نیز بهره مند شوید. البته، ذکر این نکته مهم است که در برخی مواقع برای انجام کار روان درمانی بایست میزان داروهای مصرفی کاهش یابد و یا حتی متوقف شود.

برای مثال، داروهای ضد افسردگی به دلیل اثراتی که دارند ممکن است مانع از انجام روان درمانی های بخصوصی مثل روان پویشی فشرده کوتاه مدت شوند. در چنین مواقعی روان درمانگر از شما درخواست می‌کند تا اطلاعات تماس روانپزشک تان را با او در میان بگذارید. پس از مشورت بین شما، روان درمانگر و روانپزشک، ممکن است تصمیم به کاهش میزان داروها گرفته شود.

تفاوت درمانگر با سکس تراپیست

اساسا سکس تراپی بخشی از کار درمانی است. درمانگر ممکن است همانطور که به درمان افسردگی مسلط است، به درمان اختلالات جنسی نیز مسلط باشد. خواب، خوراک و تغذیه، و سلامت جنسی بواسطه بسیاری از اختلالات روانی دچار مشکل می‌شوند. به همین جهت، مرسوم است که روان درمانگرها با همه یا برخی از موارد مطرح شده آشنا باشند. پس الزاما تفاوت بخصوصی میان درمانگر و درمانگر اخلالات جنسی نیست و این تخصص ممکن است یکی از تخصص های یک روان درمانگر باشد.

چه رویکردی مناسب مشکل من است؟

پاسخ به این سوال شاید نیازمند ده ها صفحه نگارش باشد. خلاصه ترین پاسخ این است: رویکردهای بزرگ روان شناسی، عموما قادر به درمان اکثر اختلالات روحی و روانی هستند. به طور کلی، روانکاوی تجربی همه‌ی مشکلات قابل درمان از راه درمان گفتاری یا همان روان درمانی را به شش دسته تقسیم می‌کند. وسواس گرایی، ترس از طرد شدن، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، اضطرابِ وحشت‌زدگی، و تروما این شش دسته هستند. از این بین، شاید تروما قدری نیاز به توضیح داشته باشد.

به طور کلی تروما یه ضربه یا آسیب. به هر واقعه ای که سبب ایجاد آسیب در شما می‌شود، تروما می‌گویند. تروما عموما به صورت شوک و به طور ناگهانی ایجاد می‌شود. برای مثال، یک مورد شناخته شده که احتمالا آن را در دیگران یا خودتان دیده  باشید، ترس از رانندگی کردن دوباره پس از تصادف یا یک اتفاق هولناک است. گاهی یک خبر ناگهانی می‌تواند شخص را دچار تروما کند.

مطالعه بیشتر

در رابطه با افسردگی، اضطراب، درمان افسردگی در خانه، درمان اضطراب، درمان اضطراب و استرس شدید، کلیشه سکوت روانکاو ها، تفسیر رویا و تعبیر خواب در روانکاوی، اختلال استرس پس از آسیب، درمان های خوراکی برای اضطراب، و بسیاری دیگر در سایت تجربه زیستی بیشتر بخوانید.

تجربه زیستی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!

برگه رزرو وقت روان درمانی و مشاوره روانشناسی را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pocket