شبکه های اجتماعی

بهترین پادکست

پادکست و پست های خوب شبکه‌های اجتماعی

در این برگه شما می‌توانید بهترین مطالب مربوط به روانشناسی را بخوانید، ببینید و بشنوید. از گردش در اینستاگرام و تلگرام، تا ویدئوهای برگزیده یوتیوب، و شنیدنی ترین پادکست ها و مطالب نوشتاری را اینجا گردآوری می‌کنم. شما هم می‌توانید مطالبی که به نظرتان جالب می‌آیند را اینجا به اشتراک بگذارید.

پادکست های منتخب روانشناسی

 

۱- پادکست تجربه زیستی

 
 

پادکست تجربه زیستی فقط یک پادکست روان‌شناسی نیست و در آن از هر دری سخنی است. پادکست تجربه زیستی عموما به بیان خودمانی و ساده درمان‌های روان‌شناسی می‌پردازد. از مدیریت اضطراب و استرس، تا درمان افسردگی. اما به این جا محدود نمی‌شود و از هنر و موسیقی تا ادبیات و شعر هم در آن پیدا خواهید کرد.

اگر به دنبال یک پادکست با درون‌مایه روان‌شناسی هستید، تجربه زیستی را امتحان کنید. در تجربه زیستی، هر آنچه به غنی‌تر شدن تجربه زیستی‌مان کمک می کند را بررسی می کنیم. دست آخر، مگر تمام زندگی غیر از تجربه زیستی می‌تواند باشد؟ پس حتما برای پر شور کردن تجربه زیستی خود، با تجربه زیستی همراه شوید!

 
 

 

۲- پادکست این زندگی یونگی This Jungian Life Podcast

این پادکست توسط سه روان‌درمانگر یونگی انجام می‌شود. هر اپیزود در رابطه با یکی از مفاهیمی است که توسط کارل یونگ مطرح شده است. البته گاهی هم سازندگان پادکست از اتفاق های روز استفاده می‌کنند. نگاه کردن به رویدادهای روز مانند بیماری کووید.

۳- پادکست جو روگان

این پادکست یکی از پرطرفدارترین پادکست های روز دنیاست. شنونده‌های میلیونی آن و شیوه پخش لایو آن در شبکه‌های اجتماعی، توانسته است پادکست جو روگان را در یک دهه گذشته در فهرست پرطرفدارها قرار دهد.

۴- کتاب های جدید روانکاوی New Books in Psychoanalysis

این پادکست برای کسانی که علاقه مند به دنبال کردن آثار منتشر شده روز دنیا در زمینه روانکاوی هستند، مناسب است. پادکست روانکاوی کتاب های جدید در زمنیه روانکاوی، در هر اپیزود به سراغ یک پژوهشگر در زمینه روانکاوی می‌رود. در هر اپیزود شما می‌تواند با یک کتاب خواندنی و تخصصی یا عمومی در زمنیه روانکاوی آشنا بشوید.

۵ – قدیمی ترین پادکست روان‌شناسی؛ شیرینک رپ ریدیو Shrink Rap Radio

احتمالا قدیمی های پادکستی، دکتر دیو را می‌شناسند. یکی از قدیمی‌ترین پادکست های روان‌شناسی است که مجموعه اپیزودهایش واقعا گنجینه بسیار ارزشمندی در زمینه روان‌شناسی محسوب می‌شود. مهم نیست که شما طرفدار چه رویکردی در روان شناسی هستید، هر چه بخواهید را در مصاحبه‌های دکتر دیو پیدا می‌کنید.

اکثر اپیزودها به مصاحبه با درمانگرها و روان‌شناس ‌های مطرح و معروف از سراسر دنیا اختصاص دارد. این پادکست حسابی می‌تواند هم شما را سرگرم کند و هم مطالب ارزشمندی را به شما بیاموزاند.

۶ – گفتی روان‌شناسی Speaking of Psychology – پادکست رسمی انجمن روان‌شناسی آمریکا

انجمن روان‌شناسی آمریکا APA هم از غافله دنیای پادکست عقب نمانده است. در این پادکست عموما مطالب روان شناس که مورد تایید APA است مطرح می‌شوند. برای کسانی که به دنبال پادکست رسمی هستند، این پادکست روان‌شناسی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

۷ – موزه فروید در لندن Freud Museum London: Psychoanalysis Podcast

اغلب اپیزودهای این پادکست، رویدادهای ظبط شده ای هستند که در موزه فروید در لندن برگزار شده‌اند. در این پادکست، شما با سخنرانی‌هایی آشنا می‌شوید که توسط افراد مشهور در زمینه روانکاوی فرویدی انجام شده‌اند.

۸ – گپ و گفت روان‌درمانی Therapy Chat

این پادکست برای طرفداران نظریه شناختی-رفتاری بیشترین جذابیت را خواهد داشت. در این پادکست بسیار خودمانی، یک درمانگر شناختی هر بار یک موضوع بخصوص را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر از نظریه شناختی خوشتان می‌آید، پس این پادکست روان‌درمانی برای شماست.

۹ – تد تاک های روزانه TED Talks Daily

اگر در چندسال گذشته قدری در فضای اینترنت و سخنرانی‌های علمی جالب و هیجان انگیز فعال بوده‌اید، حتما پادکست تد تاک را می‌شناسید. در تد تاک های روزانه، هر بار یکی از سخنرانی‌ها آپلود می‌شود. این پادکست تقریبا تمامی حوزه‌های علم را مشمول می‌شود. اگر به دنبال یک منبع غنی آموزشی هستید، حتما این پادکست را از دست ندهید.

۱۰ – یونگ شناسی Jungianthology Podcast

این پادکست گنجینه‌ای گرانبها در زمنیه روان شناسی تحلیلی کارل یونگ و یونگین‌های دیگر است. سخنرانی‌های این پادکست عموما بلند و طولانی هستند و گاهی چند قسمت را دربر می‌گیرند. اگر به دنبال یک گفت و گوی عمیق در زمینه روان‌شناسی تحلیلی هستید، این پادکست جک پات شماست.

۱۱ – رادیو درمان شناختی-رفتاری CBT Radio

همانطور که از نامش پیداست، این پادکست به نظریه و پرکتیس روان‌درمانی شناختی و رفتاری اختصاص دارد. طرفداران روان‌شناسی شناختی از شنیدن این پادکست بسیار خوشحال خواهند شد.

۱۲ – روان‌شناسی در سیاتل Psychology in Seattle Podcast

اگر سریال روان‌شناسی و کمدی فریزر کرین را دیده‌اید Frasier پس احتمالا حال و هوای این پادکست شما را هم مثل من به یاد آن سریال محبوب دهه ۹۰ می‌اندازد. در این پادکست دو درمانگر بسیار خودمانی درباره مسائل روز و حتی مسائل شخصی خودشان گپ و گفت می‌کنند. برخی از اپیزودهای این پادکست روان‌شناسی آنچنان خالصانه و ساده دلانه است که حتما به دل بسیاری از مخاطبانش می‌نشیند.

۱۳- دانشمندان و فلاسفه یونان باستان Ancient Greek Philosophers and Scientists

کتاب معروفی با همین نام است که در دامنه عمومی قرار دارد. این کتاب را به صورت رایگان از طریق پادکست فلسفی اختصاص یافته به آن می‌توانید بشنوید. اگر از فلسفه و فلسفه یونان بایستان خوشتان می‌آید پس همین الان اولین قسمت این پادکست را گوش کنید و لذتش را ببرید.

۱۴ – یادگیری زبان فرانسه Duolingo French Podcast

اگر شما هم مثل من هر از گاهی دوباره به سرتان می‌زند که به سراغ یادگیری زبان فرانسه بروید، شاید یکی از بهترین پادکست های یادگیری زبان فرانسه، دولینگو باشد. پادکست یادگیری زبان فرانسه دولینگو به قدری خوش ساخت است که از شنیدن اپیزودهای آن لذت زیادی خواهید برد. ساختار هر اپیزود به یک قصه

اگر مثل من قدری دست و پا شکسته فرانسه بفهمید، باز هم این پادکست می‌تواند عذاب وجدان شما را برای کوتاهی در یادگیری زبان فرانسه تا حد خوبی کم کند! هر موقع که شروع به افسوس خوردن برای رها کردن یادگیری زبان فرانسه کردید، بیایید و یک اپیزود از این پادکست را گوش کنید!

۱۵ – فهمیدن با سام هریس Making Sense with Sam Harris

سام هریس یکی از سخنران‌ها و مولف های شناخته شده فلسفه و فلسفه اخلاق است. کتاب های سام هریس در بین پر فروش های نیویورک تایمز قرار می‌گیرند. اگر از سام هریس و دیدگاه‌های فلسفی او خوش‌تان می‌اید، پس این پادکست فلسفی برای شماست.

 

۱۶ – بالا و فراتر: گروه درمانی Above and Beyond: Group Therapy

پادکست بالا و فراتر مخصوص کسانی است که از گروه درمانی لذت می‌برند. گروه درمانگران می‌توانند با استفاده از این پادکست اطلاعات خوبی در زمنیه تخصصی خودشان کسب کنند. همچنین اگر کنجکاو هستید که آیا گروه درمانی برای شماست یا نه، می‌تواند برای جست و جوی پاسخ به سوال خود، در این پادکست قدری غور بخورید.

۱۷ – پادکست فردوسی خوانی Reading Ferdowsi

اگر شما هم مثل من عموما شاهنامه را با کلمات ثقیل و داستان‌های کهن اش بخاطر دارید، این پادکست می‌تواند افق تازه‌ای پیش چشمان‌تان بگشاید. در این پادکست ادبی، شاهنامه به ساده‌ترین زبان ممکن بازخوانی شده است. راوی پس از هر چند بیت، می‌ایستد و یکبار آنچه خوانده را برای شما تعریف و معنی می‌کند. این کار گوش دادن به شاهنامه را بسیار ساده کرده است. و فکر می‌کنم شاهنامه خوان‌های مبتدی مثل من، از این پادکست لذت خواهند برد.

۱۸ – نقد خرد محض از ایمانوئل کانت The Critique of Pure Reason

کتاب نقد خرد محض یکی از مشهور ترین آثار ایمانوئل کانت، فیلسوف معروف است. در این پادکست، که در واقع یک کتاب صوتی است، شما می‌توانید به سادگی به این کتاب گوش کنید و لذت فلسفی خودتان را ببرید!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در reddit
Reddit
اسکرول به بالا